/  Hakkında

Erol Cansız

1983 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (Çapa Diş Hekimliği Fakültesi), Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamladı. 2014 yılında aynı bölümde öğretim üyesi oldu. Uzmanlık eğitimi süresince dünyada maksillofasiyal cerrahi olarak anılan çene ve yüz cerrahisine ilgi duymaya, bu alandaki komplike ameliyatları yapmaya başladı.

Yardımcı Doçent ünvanıyla İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde çalıştığı sırada maksillofasiyal cerrahi ile ilgili bilgi ve tecrübesini arttırmak amacıyla İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı’nda altı ay süreyle rektörlük görevlendirmesi ile çalıştı. Daha sonra Almanya Osnabruck’de, Clinicum Osnabruck Maksillofasiyal Cerrahi Departmanı’nda ve İngiltere Londra’da, St.Georges Medical University Maksillofasiyal Cerrahi Departmanı’nda çalıştı. Ülkemize döndükten sonra maksillofasiyal cerrahi alanındaki komplike ameliyatları gelişmiş ülkelerdeki standartlarda yapabilmek amacıyla tıp fakültesi okumaya karar verdi ve Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 2019 Ağustos ayında Ağız Diş ve Çene Cerrahisi dalında Doçent ünvanını aldı. Bu sırada İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (Çapa Tıp Fakültesi) Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda, bu branşın diş hekimliğinden bağımsız bir branş olamayacağını düşünerek, bölümün ülkemizdeki geleceğine katkı sağlamak amacıyla, diş hekimliği kökenli bir ağız diş ve çene cerrahisi uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tıp fakültesi içerisinde cerrahi bilimler bölüm başkanlığına bağlı bir anadal olarak kurulan Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nın ilk ameliyatlarını gerçekleştirdi. 2020 yılında Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği’nin uluslararası temsilcisi oldu.

Halen İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Ağız Yüz ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’nda Doçent kadrosunda çalışan Erol Cansız aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı’da ek görevle çalışmaktadır.  Erol Cansız ayrıca İstanbul Caddebostan’daki muayenehanesinde hastalarını kabul etmekte, Florance Nightingale, Memorial ve Medicana hastanelerinde komplike ameliyatlarını gerçekleştirmektedir. Maksillofasiyal cerrahinin her alanına ilgili olmakla birlikte ortognatik cerrahi ve temporomandibular eklem cerrahisi ile özel olarak ilgilenmektedir.